Motorsport 4 sale - Arkivet - rally folkrace rallycross annonser bilder reportage film DVD rallyfilm racing



 

Motorsport4sale - startsidan för arkivet
            Antal besökare just nu: 189        Online sedan 1 april 2002

Start | Webbshop | Om M4S | Arkiv
 
Meny för arkivet
Startsidan | Reportage | Filmklipp | Intervjuer | Nostalgi | Mer bilder | Resultatlistor 







M4S Magazine : Resultatlistor
Här finns resultatlistor som Motorsport4sale fått inskickat. Vi lägger upp dem i datumordning för respektive gren. Om ni vill ha era resultatlistor publicerade här så maila över dem på: niclas@motorsport4sale.com

Har du några frågor är det bara att höra av dig via Tyck till-formuläret.

OBS - länkarna öppnas i nya fönster.

2008

Rally
8 mars - Roratelsvängen, Jämtlands Motorklubb
2 mars - Stärkesmarksrundan 2, Vännäs MK
1 mars - Lappkasta, Kalix MK
23 februari - Piterundan, Piteå MS
23 februari - Gröntjärnsracet, SMK Hälsinge
17 februari - Monitor-racet, Ilsbo MK
2 februari - Vännäs-Plåt rally, Vännäs MK
19 januari - Rally JOWES Plåt, Luleå Motorsällskap



2007

Rally
3x10 Classic Rally Cup, Slutställning

15 december - Hasselasvängen, SMK Hälsinge
15 december - Nuttevalsen, Jämtlands MK
4 november - Hjerpes-Maskincentra Sprinten, Norrköpings MK
21 oktober - Vedumsmästerskapen, Kullings MS
30 september - Stafsundssprinten, Mälaröarnas MK
16 september - Cramosprinten, Vallentuna MK
9 september - Byggconstructsprinten, Almunge MK
26 augusti - Rasbosprinten, Rasbo MK
4 augusti - Backasprinten, Skene MS
21 juli - Kullingstrofén, Kullings MS
16 juni - RojaRundan, Emådalens MK
16 juni - Truckkonsult-sprinten, MK Team Westom
17 maj - Varvloppet (klassvis), Vara MK
17 maj - Varvloppet (totalt), Vara MK
1 maj - Sviestadsträffen, Linköpings MS

29 april - Mineraljakten, SMK Sala
28 april - Duntiscupen 1, SMK Motala
22 april - Ox-specialen, Mariestad MS
21 april - Skänningeknixen, VÖMK
14 april - Sommarsprinten, SMK Uppsala
14 april - Andersölvsrallyt, Trelleborgs MK
7 april - Himmelstalundsprinten, Norrköpings MK
1 april - Hörby-Bil Svängen, SMK Hörby
4 mars - Oriontrofén, MK Orion
4 mars - Snösladden, Ljusdals MS
3 mars - Utrikesrundan, MK Nord-Jämten
25 februari - Ilsbosprinten, Ilsbo MK
24 februari - Kopparsvängen, Kopparbers MK
25 februari - Gävlesladden, SMK Gävle
25 februari - Östhammarsprinten, Östhammars MK
24 februari - Z-trofén, Stuguns MK
18 februari - Skepptunasprinten, Skepptuna MK
17 februari - Midvintersprinten, Hällefors MK
21 januari - Ilsboracet, Ilsbo MK
20 januari - Rally Jowes Plåt, Luleå MS
13 januari - Istappen, Morjärvs MK

Drifting
5 maj - Swedish Drift Series, SMK Hedemora

2006

Backe
6 augusti - Röforsloppet Klass 1, SMK Arboga
6 augusti - Röforsloppet Klass 2, SMK Arboga
6 augusti - Röforsloppet Klass 3, SMK Arboga
6 augusti - Röforsloppet Klass 4, SMK Arboga
5 augusti - Röforsloppet Klass 1, SMK Arboga
5 augusti - Röforsloppet Klass 2, SMK Arboga
5 augusti - Röforsloppet Klass 3, SMK Arboga

Rally
4 november - Odensvängen, Östernärke RMC

9 oktober - Tjärsvängen, SMK Hälsinge

23 september - Nybyrundan, SMK Södermanland

26 augusti - LT-Trofén, Jämtlands MK
26 augusti - A.R.C.-Rallyt, Almunge MK
29 juli - Eckerö Linjen Rallisprint, Ålands MK
29 juli - Vilda Ryds Racet, Ryds MK
29 juli - Backasprinten, Skene MS
22 juli - Kullingstrofén, Kullings MS

18 juni - Vendelsprinten, Films MK
17 juni - Skilling 500, Skillingaryds MK
17 juni - Siljasvängen, SMK Hälsinge
15 juni - BILAM-trofén, Norrköpings MK
11 juni - Junisprinten, Ilsbo MK
10 juni - Midnattspecialen, Skepptuna MK
10 juni - Rojarundan, Emådalens MK
4 juni - Shellknixen, MK Rimo
3 juni - Structosprinten, Storfors MK
3 juni - Karlskronapokalen, Karlskrona AK
3 juni - Westomsprinten, MK Team Westom
3 juni - Klappjakten, Ydre MK
3 juni - UNO-X-Rallyt, Katrineholms MK

28 maj - Hammarbacken, Ragundadalens Rally Club
27 maj - Hammarbacken, Ragundadalens Rally Club
27 maj - Bresontrofén, Rasbo MK
25 maj - Torsdagsrallyt, Eskilstuna MK
20 maj - Sommarsprinten, SMK Uppsala
20 maj - Marktjänstsprinten, SMK Nyköping
14 maj - Mini Xplosion, Västerås MS
14 maj - Blåklintsrundan, Östergyllen RC
13 maj - Duntiscupen, SMK Motala
13 maj - Dalslandrallyn, Dals MK
13 maj - Conny Wass Memorial, MK Kopparberg
13 maj - SAPA Sydrallyt Tjejer, SSR
13 maj - SAPA Sydrallyt Historiska Rallybilar, SSR
12-13 maj - SAPA Sydrallyt Volvo Original, SSR
12-13 maj - SAPA Sydrallyt SM, SSR
12-13 maj - SAPA South Swedish Rally, SSR
6 maj - Falckpokalen, SMK Södermanland
6 maj - Rallyspecial, Norrköpings MK
6 maj - NAC-Rallyt, Nybro AC
1 maj - Lilljumbon, Falköpings MK
1 maj - Sviestadträffen, Linköpings MS

30 april - Lille Mats, Hässleholms MK
29 april - Krutracet, MK Trophy
29 april - Silverratten (övriga klasser), Älmhults MK
29 april - Silverratten (Volvo-bilar), Älmhults MK
23 april - Mineraljakten, SMK Sala
23 april - Ox-specialen, Mariestads MS
22 april - Skänningeknixen, VÖMK
21-22 april - Rally Gotland, Gotlands MF BK
17 april - Halmstad Rallysprint, Halmstads RC
15 april - Himmelstalundsprinten, Norrköpings MK
9 april - LBC-Racet, Eslövs MK

18 mars - Umenatten, Umeå MS
11 mars - Lappkastet, Lycksele MK
5 mars - Snösvängen, Umeå MS
5 mars - ÖMK-sprinten, Östhammars MK
4 mars - Gestrikekannan, Järbo MK
4 mars - Jämtnatta, Jämtlands MK

19 februari - Gimmasprinten, Ilsbo MK
19 februari - Skepptunasprinten, Skepptuna MK
18-19 februari - Snow Rally SM / JSM / Volvo Original, Snow Rally
18-19 februari - Snow Rally Tjej-RM/JRM & övriga klasser, Snow Rally
18 februari - MFS Munkrundan, Munkfors MC
11 februari - Rally Lövånger, Lövångers MK
11 februari - Bemektrofén, Börje SK Motor
11 februari - Jubileumsrundan, Bärke MK
11 februari - Z-trofén, Stuguns MK
11 februari - Midvintersprinten, Hällefors MK

28 januari - Örnskölden, Örnsköldsviks MK
28 januari - Örsundaracet, Örsundsbro MK
28 januari - Fryksdalsracet, Frykdalens MK
22 januari - Sångsracet, Hällefors MK
22 januari - Hörneforsrundan, Umeå MS
21 januari - PiteRundan, Piteå MS
21 januari - Rally JOWES Plåt, Luleå MS
21 januari - Faxerundan, SMK Söderhamn
21 januari - Valtraklassikern, MK Ratten
15 januari - EVB-Kannan, Rasbo MK
14 januari - Bäversvängen, Vännes MK
14 januari - Bergslagsrallyt Tjej-RM + övriga, Bergslagsklubbarna
13-14 januari - Bergslagsrallyt, Bergslagsklubbarna
8 januari - Filmsprinten, Films MK
7 januari - Istappen, Morjärvs MS
7 januari - Fönesprinten, Ljusdals MS
6 januari - Eriknäsbosprinten, Bollnäs MK

Isracing
4 mars - IS-SM 2006 Tävling 2, Luleå MS
4 mars - IS-SM 2006 Tävling 1, Luleå MS
2005
30 december - Kanonrundan, Jämtlands MK
10 december - Hasselasvängen, SMK Söderhamn

13 november - Odensvängen, Östernärkes RMC
12 november - Ravlunda rallysprint, Simrishamns MK
12 november - Skilling 50, Skillingaryds MK
5 november - Runt Mjölkpallen Pokalen, Gnesta MK
5 november - Höglandsrallyt, Nässjö MK - Vetlanda RRC

29 oktober - Rallyspecialen, Vännäs MK
29 oktober - Marknadsnatta, VÖMK
22 oktober - Rikspokalen, SMK Örebro
15 oktober - KM för flera klubbar, Bollnäs MK
15 oktober - Krutrundan, Fredrikbergs MK
9 oktober - Nickbosprinten, SMK Sala
9 oktober - Mästarmötet, Södra BF
8 oktober - Rally Flygstaden, SMK Söderhamn
2 oktober - Brottsrundan, Team Skogsåkarna
1 oktober - Ekratten (klassvis), Asarums MS
1 oktober - Ekratten (total-lista), Asarums MS
1 oktober - Rejmerallyt, Nora MK

25 september - Skövderacet, Skövde MK
24 september - Nybyrundan, SMK Södermanland
24 september - Vättern-Rallyt, Norrahammars MK / Gränna MK
24 september - C-förarserien, Skepptuna MK
24 september - Rejmeknixen, MK Ran Askersund
18 september - Cramo-sprinten, Vallentuna MK
17 september - Snålskjutsen/Stjärnpokalen, SMK Märsta
17 september - Lill-Eken, SMK Eksjö
11 september - RealCar Rallysprint, Katrineholms MK & SMK Vingåker
11 september - Mälaröspecialen, Mälaröarnas MK
10 september - Limaräjset, Lima MS
10 september - Råsjö Race, SMK Hälsinge
9-10 september - Kolsvarundan, Kolsva MS
3 september - Sommarvalsen A-förare, SMK Uppsala
3 september - Sommarvalsen B-förare, SMK Uppsala
3 september - Sommarvalsen C-förare, SMK Uppsala
3 september - Befabtrofén, Linköpings MS

28 augusti - Viks8an, SMK Valdermarsvik
28 augusti - Rasbosprinten, Rasbo MK
27 augusti - Sollefteårundan, Sollefteå RRC
27 augusti - BMC-Sprinten, Bengtsfors MC
27 augusti - Westom Sprinten, Team Westom
27 augusti - Hallsbergssprinten, Hallsbergs MK
20 augusti - Texacosnurren, Strängnäs AMS/Taxinge MK
20 augusti - A.R.C-Rallyt, Almunge MK
20 augusti - Killingen, Kils MK
14 augusti - Bilhallenracet, SMK Sundsvall
13 augusti - Snapphanerallyt, Hässleholms MK
13 augusti - Kungsängs-sprinten, SMK Östgöta
13 augusti - Götenerundan, Götene MK
7 augusti - Åkerbyrundan, Skutskärs MS / SMK Tierp
6 augusti - EVB-Kannan, Rasbo MK
6 augusti - Nässjörundan, Nässjö MS

30 juli - Pirelle Ralli, Finland
23 juli - Kullingstrofén, Kullings MS
16 juli - Ekebergsracet, Ekshärads MK
9 juli - Gröna Dalen Runt, MK Ratten
2 juli - Bergysprinten, Films MK
2 juli - Gjurdspecialen, Stuguns MK
1 juli - Sommarracet, Eskilstuna MK

19 juni - Statoilracet, Finspångs MS
18 juni - Marknadsrallyt, Luleå MS
18 juni - Skilling 500, Skillingaryds MK
18 juni - Guttstasnurren, Kolsva MS
18 juni - Hemlingsnurren , Örnsköldsviks RK
18 juni - Siljasvängen, SMK Hälsninge
11 juni - Gränsrallyt, Horfors/Horndal
11 juni - L-E Torph:s Memorial, Säffle MC
11 juni - Rally Taxinge, Taxinge MK
11 juni - Jordbergarallyt, Trelleborgs MK
8 juni - BILAM-trofén, Norrköpings MK
5 juni - Ludvikaruschen, Ludvika MS
5 juni - Shellknixen, MK Rimo
4 juni - Socknasvängen, Åtvidabergs MK
4 juni - Rojarundan, Emådalens MK

29 maj - Racing Special Sprint, Piteå MS
29 maj - Faxesprinten, SMK Söderhamn
29 maj - Ånnaboda rallyt, Teknis MC
28 maj - Midnattspecialen, Skepptuna MK
28 maj - Holmen-Skog Rallyt, SMK Östgöta
21 maj - Laxåknixen, Laxå MK
15 maj - Polkatrofén, Gränna MK
14 maj - Structosprinten, Storfors MK
14 maj - Sandvikssvängen, Ljusdals MS
14 maj - NAC-Rallyt, Nybro AC
14 maj - Conny Wass Memorial, MK Kopparberg
8 maj - Svedeala Runt, Svedala MK
8 maj - Tudor Alespecialen, Älvbygdens MK
7 maj - Falckpokalen, SMK Södermanland
7 maj - Falckpokalen (debutant + Utbildning), SMK Södermanland
7 maj - Dalslandstjuren, Dals MK
7 maj - Himmelstalundsprinten, Norrköpings MK
7 maj - Silverratten, Älmhults MK
5 maj - Silverrundan, Hällefors MK
5 maj - Torsdagsrallyt, Eskilstuna MK
1 maj - Svistadträffen, Linköpings MS
1 maj - Lilljumbon, Falköpings MK

24 april - Stavslundsprinten, Mälaröarnas MK
24 april - Mineraljakten, SMK Sala
23 april - Kong Christian Race, Kristianstads MK
23 april - Duntiscupen, SMK Motala Bil
16 april - Sommarsprinten, SMK Uppsala
16 april - Rally Gotland, Gotlands MF MK
16 april - Skänningeknixen, Västra Östergötlands MK
2 april - Himmelstalundsprinten, Norrköpings MK

13 mars - Grangärdesprinten, Grangärde RRC
12 mars - LBC-Ruschen, Lima MS
6 mars - Skutskärsratten, Skutskärs MK
5 mars - Gestrikekannan, Gestrike RT
5 mars - I-Lit-rallyt, Jämtlands MK

27 feb - Snösladden, Ljusdals MK
26 feb - Vinterpokalen, Sandvikens MK
26 feb - Kopparsvängen, Kopparbergs MK
26 feb - Munkrundan, Munkfors MC
20 feb - Gimmasprinten, Ilsbo MK
20 feb - Skepptunasprinten, Skepptuna MK
19 feb - Midvintersprinten, Hällefors MK
19 feb - Plåtrundan del 1, Vännes MK, del 2, del 3, del 4
19 feb - Z-trofén, Stuguns MK
13 feb - MS Umeå cupen, MS Umeå
12 feb - Piterundan, Piteå MS
5 feb - Gnarpstrofén, SMK Hälsinge

29 jan - Rally Lappnatta, Kalix MK
29 jan - Örnskölden, Örnsköldsviks RK
15 jan - MS Umeå cupen, MS Umeå
15 jan - Rally JOWES Plåt 2005, Luleå MS

Folkrace
13 augusti - Folkrace, Mälarcupen, Katrineholms MK / SMK Vingåker

3 april - Vår Racet , MK Ramunder / Norrköpings MK
3 april - Himmelstalund, Norrköpings MK

Rallycross
2 juli - Svealandscupen, Films MK

18 juni - Rallycross-SM Super Nationell, Skellefteå MS
18 juni - RM Super Nationell tom 2400cc, Skellefteå MS
18 juni - Rallycross-SM Resultatlista Junior SM, Skellefteå MS
18 juni - Rallycross-SM Supportklass 2150 cc Senior, Skellefteå MS
18 juni - Rallycross-SM Supportklass 2150 cc Junior, Skellefteå MS
4 juni - Svealandscupen, SMK Vingåker

28-29 maj - Rallycross-SM, MK Team Westom
22 maj - Götalandscupen, Finnskoga MK
21 maj - Götalandscupen, Finnskoga MK
14 maj - Svealandscupen, Västerås MS
8 maj - Rallycross-SM, Strängnäs AMS
7 maj - Rallycross-SM, Strängnäs AMS
1 maj - Svealandscupen, SMK Arboga
30 april - Götalandscupen, Fjärås MK
24 april - Parallel-race, Strängnäs AMS

Backe
10 juli - Back-SM, Norrköpings MK
9 juli - Back-SM, Norrköpings MK

26 juni - DM/FM Super Nationell, Skellefteå MK
26 juni - DM/FM 2400, Skellefteå MK
26 juni - DM/FM 2150 Junior, Skellefteå MK
26 juni - DM/FM 2150 Senior, Skellefteå MK
6 juni - Lillåracet
4-5 juni - Back-SM, Järbo MK

Långlopp
5 mars - 8-timmars, Films MK

2004

Rally
27 dec - Kanonrundan
12 dec - Hasselasvängen
12 dec - Offerdalingen
11 dec - Nuttevalsen
6 nov - Odensvängen - PDF-fil
23 okt - Marknadsnatta - PDF-fil
10 okt - Mälarösprinten - PDF-fil
10 okt - UNO-X Jubileums-Sprinten - PDF-fil
9 okt - Nickbo-sprinten Totalt - PDF-fil
9 okt - Nickbo-sprinten Klassvis - PDF-fil
9 okt - Rally Flygstaden - PDF-fil
3 okt - S1-rundan - PDF-fil
23 maj - Uvbergsloppet - PDF-fil
2 maj - Mälaröspecialen - PDF-fil 1,1mb

Folkrace
26 december - Hallsbergs MK & SMK Örebro
24 april - Botkyrka MK - Excel-fil

Rallycross
-

Övrigt
-


Klicka här och läs mer



 Reportage

Reportage från 2008

Reportage från 2007

Reportage från 2006

Reportage från 2005

Reportage från 2004

Reportage från 2003

Reportage från 2002